Headlines:

Agencija za bankarstvo FBiH i “naš” interes

Osim Komisije za vrednosne papire Federacije Bosne i Hercegovine evo još jedne federalne ustanove koja za svoj rad odgovara Parlamentu FBiH, i čije članove na prijedlog Vlade Federacije BiH bira Parlament na sjednicama Predstavničkog doma i Doma naroda. Radi se o Agenciji za bankarstvo FBiH, u u čiju djelatnost bi vrijedilo zabosti nos i zapitati se ima li u njihovoj aktivnosti elemenata krivičnog djela ili nema.

Fokus naše današnje analize je postupanje Agencije za bankarstvo u vezi sa Sberbankom d.d. Sarajevo. Sberbanke su kod nas i u okolnim zemljama bile u sto postotnom vlasništvu najveće ruske državne banke Sberbank of Russia, koja je držala depozite više od polovine ruskih građana. Njihov dio Sberbank Evropa je imala sjedište u Beču. Evropska unija i SAD su političkim sredstvima u petak 25. 02.2022 uvele sveobuhvatne sankcije Rusiji.

Samo tri dana kasnije, u nedelju 27. 02. 2022, u neradni dan, regulator Evropska centralna banka je objavila da će Sberbank Evropa vjerovatno propasti, te je o tome obavijestila Jedinstveni sanacijski odbor, tijelo koje brine o sanaciji banaka u okviru bankovne unije europodručja. Ova objava je izazvala paniku među građanima i preduzećima koji su iz Sberbanke željeli povući sav svoj novac, a navala na šaltere u pravilu znači propast banke zbog ograničene likvidnosti.

Sberbanka je imala dvije registrovane banke u našoj zemlji, u Sarajevu i u Banjaluci. Nadzor nad bankom u Sarajevu je vršila Agencija za bankarstvo FBiH, a nadzor nad bankom u Banjaluci Agencija za bankarstvo RS. Obje banke su bile u vlasništvu Sberbank Europe AG sa sjedištem u Beču.

Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo FBiH, je za Klix.ba rekao da se Agencija 27.02.2021 odlučila na preuzimanje upravljanja bankom u BiH nakon informacija koje su dobili od Evropske centralne banke. U svrhu provedbe svih aktivnosti, Agencija za bankarstvo FBiH je odredila vrijeme za usklađivanje poslovanja banke u roku od 48 sati, počev od 02. 03.2022 od 00:01 sati. U periodu trajanja usklađivanja, Sberbanka je bila dužna osigurati neometan pristup bankomatima i online uslugama. Poslovnice će ostati zatvorene najdalje do 04.03. 2022.

"Mi ćemo dati nalog da se banka što prije proda, imamo više zainteresovanih međunarodnih grupacija i nekih od investitora iz Bosne i Hercegovine koji su zainteresovani za kupovinu. Konkurencijsko vijeće BiH je 08. 11. 2021 (znači, četiri mjeseca prije bilo kakve krize i sankcija) primilo zajedničku Prijavu koncentracije privrednog subjekta Agri Europe Cyprus Limited sa Kipra, AIK Banka a.d. Beograd i Gorenjska Banka d.d. Kranj, Slovenija kojom su pomenuti namjeravali kupiti Sberbanke u Sarajevu, a 07.03.2022 primilo Prijavu koncentracije Dioničkog društva za ekonomski, finansijski i pravni konsalting , „ASA Finance" d.d. Sarajevo.

Konkurencijsko vijeće je pozvalo sve zainteresovane privredne subjekte da mogu dostaviti
pisane primjedbe i mišljenja u vremenskom roku od 3 dana od dana objave obavještenja. Iz ovako prekratkog roka se jasno vidi da druge banke, privredna društva i fizička lica nisu mogli da učestvuju u davanju ponude niti u ravnopravnoj u „utakmici" za kupovinu Sberbanke.


Ako bi se izjave Jasmina Mahmuzića, direktora Agencije za bankarstvo FBiH, iz više medijskih izvora analizirale sociološkom metodom analize sadržaja, među tzv. ključnim riječima, koje nose poruku Mamuzića javnosti, vidjeli bismo da Mahmuzić za svoj angažman u vezi sa Sberbankom koristi etički neutralan izraz „ovo radimo". Ovaj izraz se nalazi u rečenicama: Ovo radimo u cilju zaštite deponenata, u cilju zaštite naših građana, naših firmi i naše države. Ovo radimo da zaštitimo depozite.

Zatim, da je najčešće upotrebljavana ključna riječ „depozit", koja bi trebala da javnosti predstavi da je „ovo radimo" zasnovano na ekonomskoj logici. Pri tom treba uočiti da je Mahmuzićeva bankarska logika hipotetična, jer on kaže: „Mi smo procijenili da dalje čekanje može dovesti u rizik ovu banku u BiH, i željeli smo otkloniti svaku vrstu rizika po banku, vanjski rizik koji je postojao je na ovaj način otklonjen".

Mahmuzićeva ocjena o Sberbanci je kontradiktorna. Najprije je ovu banku okvalifikovao
pozitivnom ocjenom: zdrava banka, dobro kapitalizirana, dobro likvidna i odlično posluje,
...gdje su problemi mogli nastati zbog dešavanja na koja mi nemamo utjecaja". Zatim ju je
okvalifikovao potpuno oprečnim riječima: Vrijednost banke je bila utvrđena ugovorom koji je Sberbanka uspostavila prije sankcija, a ta vrijednost je upitna, kao i vrijednost banke nakon svega što se desilo. Sve Sberbanke u EU su proglašene nesolventnim i supervizori su preuzeli upravljanje, pa je banka ili likvidirana kao u Austriji ili prodana nekim drugim bankama. Mahmuzićevo „ovo radimo" nije u sebi sadržavalo ni informaciju da je kapital Sberbank dd u Sarajevu u momentu prodaje iznosio više od 76 miliona KM, tačnije rečeno 76.337.740 KM, što znači da je 1 dionica kod prodaje Sberbanke vrijedila 19,65 km a to je 5 puta manje od nominalne vrijednosti dionica, jer je Sberbanka prodata za 15 miliona KM.

„Ovo radimo" takođe nije prikazalo realnost da je Sberbank dd Sarajevo do 30.06.2022 ostvarila dobit od 14 miliona KM, pa je ASA grupacija dobila povrat svoje investicije za samo 3 mjeseca od ulaganja. Iz ovog razloga se postavlja pitanje kako je Agencija za bankarstvo odobrila i provela ovu prodaju u kojoj je kupac dobio 200 miliona KM kapitala i povrat investicije od 15 miliona KM za 3 mjeseca??? „Ovo radimo" takođe nije spomenulo da je Sberbanka u momentu prodaje posjedovala i obveznice koje su mogle da se prodaju čime bi Sberbanka dobila puno više novca, umjesto da je ASA banka dobije takoreći džaba. Svi ovi ekonomski parametri po mom mišljenju mogu da budu osnov za neki skriveni dogovor, a na nadležnim organima je da utvrde je li bio protivzakonit ili nije.

„Ovo radimo" je takođe i na preuveličan način predstavilo događanja u drugim državama: „Na taj način smo u posljednji tren spasili ovu banku scenarija koji je pogodio Sberbanke u Hrvatskoj i Sloveniji. Tako smo banku u BiH potpuno odvojili od ovih dešavanja, izolovali je od prelijevanja krize iz Hrvatske, iz Evrope i iz centrale u Austriji. Tamo su banke bile zatvorene na određeni period, bilo im je ograničeno poslovanje i određeni su limiti u podizanju novca, i takvo nešto se ne bi trebalo desiti u našoj zemlji" . Inače, Sberbank d.d. Zagrebu, se zbog uvođenja sankcija Rusiji preko noći našla u situaciji nelikvidnosti jer su građani i preduzeća podigli više od 200 miliona eura, pa je regulator Hrvatska narodna banka od ponedjeljka 28. 02.2022 godine ograničila obim operacija banke i isplate na 7.280 kuna na dan na rok od 48 sati. Dakle, taj „određeni period" u kom se izdešavao „scenario" u Hrvatskoj je trajao samo 48 sati, a to se moglo podnijeti....

Navedene cifre i način prikazivanja javnosti operacije neminovno nameću pitanje da li je „ovo radimo" povrijedilo Zakon o bankama, Zakon o Agenciji za bankarstvo FBiH, Zakon o tržištu vrijednosnih papira i Legislativu Agenciji za bankarstvo FBiH kada je vodilo akciju kupoprodaje Sberbanke dd Sarajevo, koja bi se mogla da uvrsti u rang krivičnog djela prevara iz člana 294 i saučiniteljstvo iz člana 31 Krivičnog zakon FBiH?

A sada bismo se fokusirali na pridjev „naš" i da bismo shvatili njegovu težinu napravićemo jedno poređenje. Dok sam se bavila zaštitom prava djece, imala sam 119 djece članova u udruženju i za svako dijete sam govorila, „moje dijete" i za svu djecu „moja djeca". Kad sam hodala po institucijama a tražim pomoć za neku od porodica, uvijek sam govorila „naša porodica" jer sam svako dijete i njihove roditelje prigrlila i voljela kao svoje. U tom kontekstu pridjev „naš" je pokazivao prenos ljubavi i toplog prihvatanja. Bankovna operacija nema tu vrstu emocija.

Regulator treba da bude iznad zainteresovanih strana i da svoje odluke donosi racionalno. Zato zaista ne znam kako da shvatim rečenicu „Mjere nisu usmjereni ni protiv koga i imaju za cilj zaštite naših interesa i interesa BiH". Zapravo, postavila bih pitanje zašto Jasmin Mahmuzić, kao treće lice, sebe do te mjere vidi kao neodvojiv dio te finansijske operacije dvije banke??? Dalje, etički nivo lingvističke analize primjećuje još nešto. Postoje izrazi kojima su mediji već prethodno dali i značenje i emotivni naboj. Takav je naziv „Rusija" koji je u našim medijima stigmatiziran do krajnjih granica, i u ovom kontekstu služi kao pokriće za svoj postupak. Mahmuzić kaže „Upravljanje Sberbankom BiH više nije u Rusiji, oduzeto je pravo upravljanja ruskom vlasniku, banka u BiH sada nezavisno djeluje, što je moguće jer u banci nema ruskih depozita niti ruskih kredita" već samo bh. depoziti i bh. krediti. Rusko je u ovoj banci bilo samo vlasništvo te kako je jučerašnjom odlukom i to otklonjeno".

„Ovo radimo" je skrivenih 61337740 milion Sberbanke, odnosno zatečeni novac minus 15
miliona za koliko je banka prodata, a koje je Sberbanci faktički oteto, upakovao u svileni papir sa mašnicom: „Logično je da ako u Sloveniji NLB banka kupuje Sberbanku, u Hrvatskoj Poštanska banka, u Srbiji AIK banka, da i u BiH domaći kapital dođe do izražaja da i mi u ovoj državi preuzmemo odgovornost u svoje ruke, da jačamo i da jedni drugima budemo faktor stabilnosti i podrške".

Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo FBiH je zvanično saopštio da je ASA Banka preuzela Sberbanku u Federaciji BiH. Nakon toga je Samir Mustafić, predsjednik Uprave ASA Banke ovu otimačinu predstavio još medenijim riječima da je preuzimanje banke upriličeno na simboličan datum 01.03.2022 na Dan nezavisnosti BiH. Također je kazao da uposlenici Sberbanke ostaju raditi u ASA Banci koja se od sutra smatra domaćom BH bankom.Uvjereni smo da će naša zajednička filozofija pružiti dugoročnu vrijednost za naše dioničare, zaposlenike, klijente i lokalnu zajednicu.
Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo FBiH je rekao da je, cijeneći mogućnosti Zakona o bankama, na osnovu dostupnih podataka, na osnovu ponude dostavljene od ASA Finance , usvojio model koji osigurava sigurnost poslovanja banke kroz prijenos vlasništva. Banka će poslovati u okviru ASA Grupe, a većinski vlasnik banke će biti domaće društvo ASA Finance.

Faktički, direktori tri ustanove, Jasmin Mahmuzić - direktor Agencije za bankarstvo FBiH, Samir Mustafić - predsjednik Uprave ASA Banke i Jasmin Spahić, direktor Sberbanke u momentu prodaje, su cijelu ovu finansijsku otimačinu javnosti predstavili kao poslovni uspjeh. Posebno Jasmin Spahić, koji je znajući za stvarno stanje, u javnosti izjavljivao "Spajanje dvije značajne bankarske institucije, ASA Banka i Sberbank BH, predstavlja istorijski važan ekonomski događaj za naše građane, za našu privredu ali i za našu domovinu Bosnu i Hercegovinu. Buduća banka sa preko 300 miliona kapitala, preko 2.5 milijarde aktive, 700 zaposlenih, postaje treća najveća banka na tržištu.

U konačnici, kada neko po putu posipa latice ruža a da to od njega niko nije tražio, naravno da se trebamo pitati zašto ih posipa? I, s kojim motivom to radi, da prikrije rupe po cesti ili da ruže mirišu svakome ko tuda bude prolazio? Adnan Zukić, predsjednik Komisije za vrednosne papire, je takođe dobro znao stanje u Sberbanci ali je besramno ćutao. Da je progovorio, Sberbanka se mogla sigurno znatno bolje prodati. Ali, ako se prisjetimo da je Zukić nekada bio direktor u ASA banci, onda ovo ćutanje ima smisla. Ni on ni Jasmin Spahić nisu javnosti pokazali koliko je zaista miliona bilo u Sberbanci, jer kad se pobroje svi milioni ASA banke, ne dobije se ni približno tih 300 miliona, o kojima je govorio Spahić. Zato postoji javni interes da se ti milioni pažljivo prebroje. Za prebrojavanje miliona postoji nekoliko razloga:a.)Odbor za restrukturiranje: Po članu 20 stav (1) i (2) tačka c) Statuta Agencije za bankarstvo FBiH Odbor za restrukturiranje Sberbanke je bio dužan uraditi „Izvještaj o finansijskom stanju i uslovima poslovanja Sberbanke dd Sarajevo", i „Elaborat za restrukturiranje Sberbanke dd Sarajevo, ali mu Agencija za bankarstvo FBiH nije dala nalog za izradu ta dva temeljna finansijska izvještaja? b.)Eksterna uprava Sberbanke:
Jasmin Mahmuzić, direktor Federalne agencije za bankarstvo je 27.02.2022 najprije donio jedno Rješenje broj 03-1-1-614/22 o imenovanju Eksterne uprave u Sberbank BH d.d. Sarajevo, u koju su ušli Jasmin Spahić, Jasmina Dobrača, Enver Lameš i Sanja Primorac Brkić.

Zatim je Jasmin Mahmuzić 08.04.2022 donio novo Rješenje o izmjeni i dopuni rješenja broj 03- 1-1-614-17/22 kojim je bez znanja Odbora za restrukturisanje Sberbanke d.d. izvršio dopunusastava Eksterne uprave Sberbanke BH dd Sarajevo i u nju ubacio i Vuk Eminu, a da za to apsolutno nije bilo potrebe jer su dotadašnja četiri člana bila apsolutno dovoljna. Zatim je zaobišao ovlaštenja Odbora za restrukturiranje Sberbanke i svojim rješenjem od 27.02.2022 obavezao Eksternu upravu Sberbanke Sarajevo da uradi gorepomenuti pomenuti Izvještaj i Elaborat. Naravno da se trebamo pitati gdje će biti katapultirana Edina Vuk, nakon ulaska na mala vrata u Eksternu upravu Sberbanke?

Kupoprodaja Sberbanke: 23 dana nakon imenovanja Eksterne uprave Sberbanke ASA Banka d.d. Sarajevo je 24.03.2022. posredovala putem vanberzanske transakcije paketa dionica u kupoprodaji dionica emitenta Sberbank BH d.d. Sarajevo, oznake VLKBR, u iznosu od 15 miliona KM po cijeni od 19,65 KM po dionici. Kupoprodaja se odnosila na 763.374 redovne dionice, odnosno 100,00% od ukupnog broja emitiranih redovnih dionica.

Inače, ruski Sputnjik je pisao da je cijeli posao sa prodajom Sberbanaka u BiH, Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji i Mađarskoj vrijedan čak 500 miliona eura, ili oko milijardu KM. c.)Promjena trajanja mandata: Jasmin Mahmuzić, direktor Federalne agencije za bankarstvo je najprije svojim rješenjem 18.02.2022 dao mandat eksternim upravnicim u Sberbanci. Zatim ga je poništio, promijenio rok i odredio novi period trajanja roka eksternih upravnika do 11.4.2022, protivno Zakonu o bankama, Zakonu o agenciji za bankarstvo i legislativi Agencije.

Vanredna Skupština dioničara Sberbank BH d.d. Sarajevo: Nepuna dva mjeseca od imenovanja Eksterne uprave je 26.04.2022 održana vanredna Skupština dioničara Sberbank BH d.d. Sarajevo na kojoj je uz prethodnu saglasnost Agencije za
bankarstvo Federacije BiH usvojena Odluka o izmjenama i dopunama Statuta, kojom je izvršena izmjena naziva Sberbank BH d.d. Sarajevo u ASA Banka Naša i snažna d.d. Sarajevo. Na istoj sjednici Skupštine dioničara, uz prethodnu saglasnost Agencije je imenovan je Nadzorni odbor Banke, na mandatni period od 4 godine, počev od 27.04.2022. godine.

Jasmin Mahmuzić je u skladu sa svojim ovlaštenjima donio Odluku o imenovanju Edine Vuk za vršioca dužnosti predsjednika i Envera Lemeša, i Sanju Primorac Brkić za vršioce dužnosti članove nove Uprave Banke najduže na period od 90 dana. Mahmuzić je znao da su ova lica imala pristup povlaštenim informacijama, a povlaštene informacije su sankcionirane i po Zakonu o tržištu vrednosnih papira i po KZ FBIH.

Korist od prodaje: Dividendu u ASA banka snažna i jaka d.d. će za sada imati samo jedno lice a to je ASA Finance d.d. Sarajevo, dividendu i privilegije u toj banci će imati samo jedno lice a to je ASA Invest d.o.o., a dobit dobivaju samo tri lica, Damir Hastor 33%, Kenan Hastor 33% i Hastor Stiftung Fondacija 34%, koji su 100% vlasnici ASA Finance d.d. Sarajevo i 100% vlasnici ASA Banka Naša i snažna d.d. Sarajevo s kapitalom od 76.337.400 KM.